Program WaterVent #11 Philadelphia

Please expect program draft for may 3rd soon.
Thank you.

May 3rd 2018, Philadelphia

BakerHostetler Philadelphia
2929 Arch Street
Cira Centre, 12th Floor
Philadelphia, PA 19104-2891

Our panel questions:

How do you support/ trigger water technology innovations?
Any spinoff activities?
Are you open to apply or buy new water technologies?
Which advice do you have for water tech start-ups?
The most promising water tech you got aware of in the last 12 months

  Program May 4th 2017
Moderation by Ulf Leonhard, WaterVent
9.15 a.m. Opening & Welcome
- Jeffrey Rosedale, BakerHostetler LLP
- James Adducci, Boenning & Scattergood
- Jerome Devillers, Weiser Mazars
- Karen Meidlinger, Meidlinger Partners
9.35 a.m. Ulf Leonhard, WaterVent: our experiences in running the forum
9.45 a.m. William Sarni, WaterFoundry LLC | Will Sarni Bio
10.00 a.m. Howard Neukrug, PE, BCEE, D.WRE, Senior Advisor, Global Water Leaders Group, CEO, Philadelphia Water (retired) -rq
10.15 a.m. Panel I Corporates in Water Industry
- Scott Brunner, Technology Innovation Advisor, Deepwater and Wells Technologies, Shell International Exploration and Production
- Steven David, Marketing, General Electrics
- Edward Greer, Dow
- Jim Dartez, Reliant Water Technologies
- Erik Hromadka, Global Water Technologies
10.45 a.m. Panel II The Wharton Panel on Water
Joanne Spigonardo, Senior Associate Director of Business Development, Initiative for Global Environmental Leadership (IGEL)

Moderator: Jon Freedman, Global Water Relations Leader, GE Power & Water, &  Corporate Advisory Board Member - 
Initiative for Global Environmental Leadership (IGEL)

- Sanjay Patnaik, Assistant Professor, Strategic Management & Policy, George Washington University, Senior Wharton IGEL Fellow

- Aviad Avraham Oren, WG’17, The Wharton School MBA Program – innovation and entrepreneurship: how this will grow the water industry

- Michael Firstenberg, Securing Water for Food Technical Assistance Facility
Mia Lu, Lux Research Inc.
(tobe completed)
11.15 a.m Coffee break
11.45 a.m Company Presentations (elevators & intense care) Part I
- Alexander von Welczeck, SkyH2O
- Len Bland, Nano Gas Technologies
- Daniel Cho & Joe Henderson, Onvector LLC
- Marcos De la Monja & Marcos Carter, BioDAF Water Technologies
12.30 a.m. Panel III
US/Canada water tech clusters
US Water Tech Clusters - guided by Sally Gutierrez, EPA

Each cluster will introduce their initiative and the role they play in water technology development and recent accomplishments
What are the newest or most innovative technologies coming out from their initiatives?

- Peter Gross, SURGE H2O International, LLC

- Egils Milbergs, Center for Accelerating Innovation, Washington State

- Douglas Karl Ebert, Senior Advisor | Greater Zurich Area

- Rahul Bawa, Chairman of the Board, PipeLine H20, Cincinnati

- Elizabeth Thelen, Director of Entrepreneurship & Talent, THE WATER COUNCIL 

- Scott Elrod, Palo Alto Research Center, Inc.

- Joe Silver, Urban Future Lab / ACRE, NYU Tandon School of Engineering
1.00 p.m. Company Presentations Part II
- Susan MacKay & Jutta Von Dirke, Cerahelix
- Andre Bourgeois, WellGauge, Inc.
- Ely Greenberg, Lotik
1.30 p.m. Lunch
2.30 p.m. Panel IV
Institutions supporting new water technologies
Intro by Kathy Shandling, Executive Director, International Private Water Association (IPWA)
- Vincent Caprio, Waterinnovations
- Keith Schneider, Circle of Blue
- Antony Seppi, Program Director, Pipeline H2O
- Amir Cahn, SWAN forum repr by Corey Williams, Optimatics
- Inon Elroy, Director, Israel Trade: Watec Israel
- Jeff C. Moeller, Director of Water Technologies, Water Environment & Reuse Foundation
- Jeffrey Lape, Deputy Director, Office of Science and Technology, Office of Water, U.S. Environmental Protection Agency
- Carlos Fernandez-Jáuregui, Chief Visionary Officer (CVO), WASA_GN
3.10 p.m.
Company Presentation (elevators/intense care) Part III
- Eros Kaw, Biocleaner Inc.
- Mathilde Gosselin, Materium
- Marty Dugan, ANDalyze
- Theresa Dankovich & Jonathan Levine, Folia Water
- N.N., RePipe4710
4.00 p.m.
Coffee break
4.20 p.m.
Company Presentations (elevators) Part IV
- Kamalesh K. Sirkar, New Jersey Institute of Technology
- Nick Nicholas, Genesis Water Technologies, Inc.
- Barry Johnson, Ionic Solutions Ltd.
5.00 p.m.
Panel Va
Water tech Investors (Financial Investors)
guided by Karen Meidlinger, Meidlinger Partners
- Christine Martini, WaveCapital Partners
- Nitesh Dullabh, ReNew Water
- Jeff Possick, MissionPoint Partners
- John Robinson, Mazarine Partners
Panel Vb
Alternative Investment Options
- Bill Brennan, Ultra Capital
- Emily Landsburg & Garrett Melby, Good Company Ventures
- Jud Hill, Blue Star Capital, LLC
Panel Vc
China ante portas
- John W. Robinson Jr., Principal Consultant | Mandarin Environment
- Maarten ter Keurst, CHC Group
6.15 p.m.
Shen Tong, founder & MP, FoodFutureCo
6.30 p.m.
Elena Christopoulos , Energy - Sustainability - Political Consultant, Commissioner, City of Santa Monica
6.45 p.m.
- Jeffrey Rosedale, BakerHosterler LLP
- James Adducci, Boenning & Scattergood
- Jerome Devillers, Weiser Mazars
- Ulf Leonhard, WaterVent
- Karen Meidlinger, Meidlinger Partners
appr. 7 p.m. Reception